Unaprjeđenje zdravstenih usluga za onkološke pacijente sa područja Tuzlanskog kantona, smanjenje listi čekanja, model finansiranja, teme su o kojima je direktor Denis Husić razgovarao za jedan od web portala. Razgovor prenosimo u cjelosti:
Naš zavod nema nadležnost da ugovara ovu kategoriju finansijskog liječenja, ali mi ćemo u saradnji sa Vladom i UKC pokušati iznaći modalitete kako bi barem u određenom dijelu suzbili liste čekanja, rekao je direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona, Denis Husić.
Predstavnici udruženja oboljelih od malignih bolesti, okupljenih oko projekta “Glasaj za život”, održali su sastanak sa zdravstvenim vlastima u Tuzlanskom kantonu (TK), a cilj je bio – iznalaženje rješenja za onkološke pacijente koji se nalaze na listama čekanja za propisanu terapiju na način kako je to uradio Kanton Sarajevo (KS).
Direktor, Denis Husić istakao je kako se trenutno na listama čekanja za propisane terapije pri Federalnom fondu solidarnosti, nalazi oko 200 onkoloških pacijenata sa područja Tuzlanskog kantona.
Mi smo u više navrata od Zavoda zdravstvenog osiguranja i reodiguranja Federacije BiH tražili da nam dostave tačnu informaciju – koliko je onkoloških pacijenata sa područja TK na listama čekanja? Nikada nismo dobili odgovor. Međutim, prema podacima Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla koji su nam dostavljeni, sa područja našeg kantona na čekanju za lijek je oko 200 onkoloških pacijenata – navodi Husić.
Na pitanje – šta je dogovoreno na sastanku sa predstavnicima pacijenata – Husić kaže kako će Zavod zdravstvenog osiguranja TK izvršiti pritisak prema Vladi FBiH da se pitanje finansiranja onkoloških pacijenata na listama čekanja pod hitno riješi.
Što se tiče TK, pošto naš zavod nema nadležnost da ugovara ovu kategoriju finansijskog liječenja, mi ćemo u saradnji sa Vladom TK i UKC Tuzla pokušati iznaći modalitete kako bi do konačne instalacije linearnog akceleratora barem u određenom dijelu suzbili liste čekanja onkoloških pacijenata – istakao je Husić.
Podsjetimo, krajem septembra Zavod zdravstvenog osiguranja KS donio je odluku da će do kraja 2024. godine za onkološke pacijente iz KS koji su na listama čekanja osigurati pet miliona KM.
No Husić kaže kako Zavod zudravstvenog osiguranja TK ima upola manji budžet od Zavodu KS, te da se postavlja pitanje – da li je KS postupio kako je trebao u okviru svoje nadležnosti i korištenja finansijskih sredstava.
–Sadašnji propisi, koji vrijede u Federaciji BiH, pa i za Zavod zdravstvenog osiguranja TK, određuju da mi tokom godine damo 10,92 posto prema Federalnom fondu solidarnosti, što iznosi 45 miliona KM. Ja sam sudionicima sastanka pokazao predračune koji ukazuju da cijena frakcija prema liječenju onkoloških pacijenata ne izgleda tako strašno u finansijskom efektu kao što to predstavlja Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH. Ono što je činjenica jeste da je Fond solidarnosti, uprkos argumentu da godišnje u BiH broj novooboljelih onkoloških pacijenata raste za 10 posto, smanjio budžet za 11 miliona maraka – naglašava Husić.
Kantonalni zavodi ispunjavaju svoje zakonske obaveze prema Fondu solidarnosti. No, prema riječima Husića, problem je što Vlada Federacije BiH to ne radi.
– Na sastanku smo dogovorili korake kako propisno odblokirati određene situacije. Mi se, kada je riječ o finansijama, ne možemo porediti sa KS, a kad uzmemo u obzir manje kantone koji imaju još manje budžete, onda se dovodi u pitanje liječenje i zakonitost Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH u smislu društvene brige za zdravlje, solidarnost i transparentnost. Mada odgovorno tvrdim da obaveze prema pacijentima, koji bi trebali biti predmet onkoloških frakcija, odnosno liječenja, TK može sam podmiriti s obzirom na ponude i cijene koje smo dobili. Primjera radi, ukupno liječenje za 50 pacijenata u punoj frakciji iznosi 380.000 KM. To je podnošljiv iznos, ne samo za TK, nego i za Fond solidarnosti, a onda neko dođe i kaže tamo nema novca. Pitanje je situacije i otklanjanja zakonskih barijera koje stoje u smislu nadležnosti kantona prema Federaciji, dok se to ne otkloni svaki zavod, odnosno svaka postupanja u tom smislu bila bi suprotna propisima – navodi Husić.
Kaže kako Zavod na druge načine nadoknadi sredstva prema pacijentima, pa pominje primjere da u određenim slučajevima snose sve putne troškove u iznosu oko 2.000 KM te troškove ljekarskih pregleda (CT mapiranje, biohemijske analize…).
Mislim da uz malo dobre volje i adekvatan razgovor kantona i Federalnog zavoda, ministarstva zdravstva i Vlade FBiH ova situacija ne bi bila tako bezizlazna kao što je to sada. U narednom periodu bit će održana panel-diskusija na kojoj bismo jednom za svagda trebali otkloniti probleme, ne samo za onkološke, nego i za sve druge pacijente, jer u suprotnom postavlja se pitanje – treba li nama Fond solidarnosti onakav kakav je trenutno – zaključio je Husić.